maailm seljakotis kaas

Raamat „Maailm seljakotis“, 289 lk
Autorid: Aive ja Andrus Hiiepuu
Toimetajad: Kairi Oja, Anneli Sihvart
Kujundaja: Käärt Aru
Kirjastaja: Go Group OÜ
Trükkinud: Ilotrükk OÜ

Raamat Apollo raamatupoes

Maailm seljakotis

Kaks Eesti rännumeest, Aive ja Andrus Hiiepuu, kes on 20 aasta jooksul seljakotiga rännanud enam kui 100 riigis, andsid välja oma reisimuljete kogumiku. Tegemist on mahuka eestlaste endi kirjutatud reisiraamatuga, mis hõlmab suuremat osa eksootilisematest maailma piirkondadest.

Katkend raamatust:

Peruu: Inkade riik

mai 2002

Ladina-Ameerika

Cuszco on inkade impeeriumi endine pealinn. Ligi pääseb linnale Limast ja seda üksnes lennukiga. Omaaegse impeeriumi kunagisest hiilgusest ei ole peale hispaania kolonialistide „külaskäiku“ 16. sajandil siin küll suurt midagi säilinud. Tõsi, see on ka fakt, mida siin külalisele najlalt mainimata ei jäeta.

Hispaanlased on küll viinud siit minema kogu kulla ja hõbeda, mis vähegi silma jäi, kuid 12-15. sajandist pärinevad kivimüürid on muljetavaldavad ka ilma kõige selleta. Kogu piirkond asub Andide mäestikus ja kui lennukiga Limast siia lennata, on tunne kohati kui kardirajal – lumiste mäetippude kohal hõljudes avanevad lennukiaknast vaated, mis võivad nõrgema närvikavaga inimestelt viivuks enesekindluse röövida. „No Sind see nüüd vist küll ei hirmuta,“ tögasin Aivet, tema „mõningast“ kokkupuudet lennunduse köögipoolega silmas pidades.

Cuzco asub mäekurus, nagu suurem osa siinsetest tänastest asustustest. Varasematel aegadel tavatsesis inkad kodu luua mäetippudesse. Et neid oma silmaga näha, kulutasime viimase kolme päevaga sadu ja sadu astmeid ning ületasime loendamatuid mäekünkaid.

Täna õhtul tabas meid viivuks ebakindluse tume vari – olles suundunud ühele mäenõlvale lasime end kaasa haarata kahtlusest, kas saame ikka hakkama. Peale mõningast võitlust iseendaga jäi terve mõistuse hääl siiski peale – kui ollakse kord juba nii kaugele tuldud, ei ole vist kuigi mõistlik „poolel teel kirikusse usku vahetada“. Jalad said küll vatti, kuid seegi on osa mängu ilust.

Kui siiani elasin teadmisega, et Machu Picchu on siinse piirkonna põhiline vaatamisväärsus, siis nüüd võin kinnitada, et Cuzco ümbrus kubiseb inkade impeeriumi jälgedest ja iga väiksemgi kivitükk tähendas midagi või oli sellega kaasas mingi põlvkondi läbiv legend.